Pałac w Rejowcu
Pałac w Rejowcu, Rejowiec
Pałace i dwory w południowo-wschodniej Polsce: Rejowiec
W niewielkiej wsi Rejowiec, 16 km na południowy zachód od Chełma, znajduje się interesujący klasycystyczny pałac magnacki Ossolińskich, położony na lekko pagórkowatym terenie.Józef Kajetan Ossoliński kazał wybudować ten budynek na początku XIX wieku dla swojej córki Konstancji, przyszłej dziedziczki majątku. Początkowo był to prosty budynek na planie kwadratu z portykiem i wieżyczką, który pod koniec XIX w. uzyskał swój obecny ekstrawagancki wygląd: Istniejącą do tej pory część centralną uzupełniono dwoma skrzydłami bocznymi o ostrym kącie nachylenia, zakończonymi dwukondygnacyjnymi wieżami narożnymi. W skrzydle północnym zbudowano salę balową (na zdjęciu po lewej), a skrzydło południowe otrzymało kolumnadę.
Od około 1880 r. majątek przejął przemysłowiec Józef Budny, który uczynił z niego ważny ośrodek przemysłowy w regionie, budując dodatkowo cukrownię i gorzelnię.
Pałac w Rejowcu jest obecnie własnością gminy. W ostatnich latach został odnowiony i obecnie jest siedzibą administracji miejskiej (2022 r.). Do pałacu należy angielski park krajobrazowy.
Innymi znanymi posiadłościami rodziny były pobliski zamek rezydencjonalny w Krzyżtoporze (obecnie w ruinie) oraz barokowy Pałac w Sterdyni (Mazowsze).
Skomentuj