Pałac w Czerniewie
Pałac w Czerniewie, Czerniew
Następny budynek mieszkalny znajduje się daleko: polski pałac z okresu międzywojennego
Czerniew jest położony na północ od małego miasteczka Łowicz, tuż przed granicą województwa z Mazowszem. Niepozorna wiejska uliczka, która przechodzi w ładną aleję kasztanową, prowadzi do szczególnego zabytku regionu łowickiego: Zdzisław Boski zlecił wzniesienie tego budynku w miejsce starszego domu mieszkalnego w połowie lat dwudziestych XX wieku.W literaturze i różnych źródłach internetowych nie można znaleźć informacji o tym, kto zaprojektował plany domu. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że był to nieznany architekt, a indywidualne projekty nie były wówczas rzadkością.
Projekt fasady oparty jest na formach barokowych i renesansowych i wydaje się dobrze proporcjonalny w porównaniu z innymi polskimi reprezentacyjnymi budynkami z okresu międzywojennego. Taras z tyłu wsparty jest na arkadzie ze schodami, gdzieniegdzie widoczne są jeszcze pozostałości balustrady. Dawny park dworski znajdował się w kierunku południowo-zachodnim i można go rozpoznać jedynie w niewielkich fragmentach. Dwór otoczony jest rozległymi terenami rolniczymi.
Reprezentacyjny ceglany podjazd od strony podwórza został wyposażony w typowe w czasach PGR-u płyty betonowe. Wnętrza są proste i gładko otynkowane, z widocznymi przeróbkami, które najwyraźniej zostały przeprowadzone po 1945 r. Hol wejściowy nadal wyraźnie wskazuje na swój dawny dostojny charakter: akard wsparty na czterech toskańskich kolumnach, pośrodku którego dyskretne drewniane schody prowadzą na piętro.
Mimo bliskości drogi wojewódzkiej nr 584, miejsce to ma specyficzną atmosferę i wydaje się nieco odizolowane od reszty świata. Być może jest to również spowodowane tym, że kolejny budynek mieszkalny i wrzesień są jeszcze bardzo odległe. Potem powinien nastąpić koniec ciszy i spokoju, gdy na okolicznych polach rozpoczną się żniwa.
Skomentuj