Pałac Czartoryskich w Puławach
Pałac Czartoryskich, Puławy
Pałace i parki w województwie lubelskim: Puławy
Dawna rezydencja polsko-litewskiej rodziny magnackiej Czartoryskich jest jednym z dużych parków, które warto zobaczyć w południowo-wschodniej Polsce. Miejscowość Puławy położona jest około 130 km na południowy wschód od Warszawy, tuż przed znanym w całej Polsce miasteczkiem artystów - Kazimierzem Dolnym.W XVII wieku tereny te należały do rodziny Lubomirskich i znajdował się tu barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana van Gameren, który został podpalony i doszczętnie zniszczony przez wojska szwedzkie w 1701 roku.
Na fundamentach spalonych ruin około 1731 roku zbudowano rokokowy pałac z ogrodem francuskim, który został zniszczony przez wojska rosyjskie w 1794 roku. Dwa lata później ponownie rozpoczęto odbudowę, tym razem pod kierunkiem Chrystiana Piotra Aignera, który był odpowiedzialny za widoczną dziś klasycystyczną rekonstrukcję. Dziś pałac prezentuje się jako duży kompleks w kształcie podkowy z wydłużonymi skrzydłami bocznymi i dużym dziedzińcem honorowym.
Do około 1920 roku pałac był ważnym miejscem spotkań kulturalnych polskiej szlachty. Później stał się ośrodkiem oporu przeciwko rosyjskim okupantom, ale ostatecznie znalazł się pod rosyjską administracją w 1831 roku.
Już w drugiej połowie XIX wieku założono tu instytut rolniczy, który później przekształcił się w "Instytut Gleboznawstwa i Produkcji Roślinnej", który do dziś ma swoją siedzibę w pałacu.
W reprezentacyjnej głównej części pałacu mieści się muzeum. Oprócz eksponatów warto zobaczyć "Salę Gotycką", zrekonstruowane salony, hol wejściowy ze sklepieniem kolebkowym oraz klasycystyczną dwubiegową klatkę schodową z kutymi artystycznie żeliwnymi balustradami.
Około 30-hektarowy park został rozbudowany według pomysłów Izabelli Czartoryskiej i nadano mu charakter romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Na uwagę zasługują różnorodne budowle i obiekty, a w szczególności Pałac Marynki na południowo-wschodnim krańcu parku, który swoim wyglądem przypomina samodzielny zespół pałacowy.
Skomentuj