Opuszczone pałace i zarośnięte ruiny - fascynujące i inspirujące oferty zakupu
Opuszczone pałace, stare, niezamieszkałe wille, ruiny odzyskane przez naturę - opuszczone miejsca wywołują u wielu osób pewien pociąg i fascynację, zwłaszcza gdy są to dawniej reprezentacyjne budowle o dostojnym charakterze.
Obecnie historyczne i nowoczesne ruiny można znaleźć we wszystkich krajach świata. Najczęściej są one bezpośrednią lub pośrednią konsekwencją działań wojennych, katastrof, wydarzeń politycznych i decyzji minionych epok lub wynikiem okoliczności prywatnych i ekonomicznych.
Kiedy w połowie XXI wieku angielskie hasła takie jak "lost place" czy "abandoned" po raz pierwszy podbiły internet i media społecznościowe, to głównie fotografowie i poszukiwacze przygód przedstawiali w sieci dziwaczne miejsca ze wszystkich części Europy. Po powrocie z długich nieraz podróży w bagażu: niezwykłe zdjęcia i miejsca, które przyciągają uwagę i sympatię fanów.
Dla właścicieli nieruchomości niechciana turystyka fotograficzna stała się utrapieniem; jednocześnie zdjęcia i filmy z tak zwanego "ruchu eksploracji miejskiej" (w skrócie urbex) dotarły również do osób poszukujących nieruchomości, które znalazły tu inspirację i stały się poważnymi potencjalnymi nabywcami takich nieruchomości.
W obliczu ogromnych wyzwań i kosztów, przed którymi stoją "zbawcy ruin", nie można mówić o boomie, ale ostatnie dziesięć lat pokazało, że ruiny lub projekty ich odbudowy stały się nieco bardziej kompatybilne z masą.
Świadczą o tym nie tylko liczne pałace i dwory, które w latach 90. uważano za zaginione, a teraz prezentują się z nowo postawionymi filarami - różne międzynarodowe formaty telewizyjne czy nagłówki typu "Ratujemy pałac" docierają do szerokiej publiczności i są gwarantem zasięgu i zainteresowania.
W przeciwieństwie do nieruchomości wymagających remontu, gdzie podstawą renowacji jest istniejąca tkanka budowlana, ruiny zazwyczaj muszą być całkowicie zrekonstruowane. W najbardziej wyrazistej formie pozostają tylko fundamenty lub ściany obwodowe. Zniszczone budynki z częściowo zawalonymi dachami i brakującą infrastrukturą techniczną są również określane mianem ruin.
Nie zawsze jednak trzeba brać pod uwagę całkowitą rekonstrukcję. Jeśli jest to dopuszczalne ze względu na ochronę dziedzictwa kulturowego, pojedyncze pozostałości ścian mogą być również fundamentem unikalnych domów i indywidualnych projektów nieruchomości.
Długie historie nieruchomości wystawionych tu na sprzedaż zostały przerwane, choć jeszcze się nie skończyły; czekają na swoją godną kontynuację w dobie nowoczesności.
Ile kosztuje odbudowa ruin?
Przywrócenie ruinom charakteru mieszkalnego i użytkowego jest procesem indywidualnym i złożonym, Zależy ona od wielkości, warunków konstrukcyjnych, przyszłego zastosowania i wielu innych czynników. Całkowite koszty, których należy się spodziewać, mogą być wiarygodnie oszacowane jedynie przez eksperta, w zależności od własnych oczekiwań. W tym przypadku rozpiętość może wynosić od kilkuset tysięcy euro do wysokich dwucyfrowych milionów.
Porównanie kosztów remontu małego dworku w Polsce
Dziesięć lat temu dla renowacji małych i średnich dworków w Polsce realistyczna była wartość orientacyjna 2500 zł/m² powierzchni użytkowej. Obecnie (2022 r.) należy szacować co najmniej dwukrotność tej wartości. Aby doprowadzić wymagający remontu dworek o powierzchni użytkowej 500 m² do współczesnych standardów mieszkaniowych (nie licząc specjalnych luksusowych atrybutów i wyposażenia wnętrz), kupujący mogą dziś liczyć na wydatek co najmniej 2 500 000 PLN.