Kupujemy stary pałac

Steffen Seibel
Cz, 14.10.2021
  • Odsłony: 2 587
  • Lubię to: 8
  • Komentarze: -

Polska, Debrzno-Wieś. Nazywają siebie normalną rodziną. Młoda para z dwójką małych dzieci i ograniczonymi środkami finansowymi. Ich projekt jest ambitny, ale nie niemożliwy: w krótkim czasie rodzina zdołała zmobilizować wiele osób, które chciały w jakiś sposób im pomóc. Pierwszy akt zakończył się sukcesem.

"Ratujemy Pałac!" - te proste słowa opisują misję Bartosza Centa. Szukał dużego domu w Polsce, najlepiej dla 3 rodzin. Nigdy nie myślał, że skończy się to nabyciem starego i długo niezamieszkałego pałacu na północy Wielkopolski.

Szeroki wachlarz nieruchomości oferowanych w Polsce

Bartosz Cent widział w Internecie wiele zamków i dworów w Polsce, wymagających renowacji i będących na sprzedaż. Był zdumiony tym, co można znaleźć na polskiej wsi, ale widok niektórych posiadłości naprawdę go zasmucał. Podczasgdy wiele zabytkowych nieruchomości jest doskonale odrestaurowanych, inne dawne budynki feudalne, zwłaszcza na terenach wiejskich, prowadzą ponurą egzystencję. Ludzie, którzy otaczają nowego właściciela pałacu, próbowali wyperswadować mu ten pomysł mówiąc, że dla osób nie będących milionerami, kupno takiej nieruchomości graniczy z "szaleństwem". Jednak Bartosz Cent chciał dać przykład i czuł się zobligowany do zrobienia czegoś w sprawie rozpadu polskich zabytków kultury.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Kiedy jego żona dowiedziała się o sprzedaży pałacu w małej wsi Debrzno-Wieś, ujrzawszy go, wiedziała, że to jest to.Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Budynek, wielkość, działka, otoczenie, a przede wszystkim cena zakupu - wszystko pasowało. Wkrótce stało się jasne: "Kupujemy pałac!" Za równowartość niecałych 80.000 Euro rodzina staje się właścicielem pałacu i jego parku, który jest także charakterystycznym elementem wsi.

Wielu pomocników dzięki Facebookowi: Rozpoczyna się praca

Bartosz Cent natychmiast zaczął szukać pomocników. Stworzył stronę na Facebooku i w ciągu kilku tygodni dotarł do tysięcy osób zainteresowanych jego projektem, które chciały wesprzeć go w remoncie zamku. Nie spodziewał się aż takiego zainteresowania: po opublikowaniu ogłoszenia w Internecie, nagle znaleźli się wolontariusze z całej Polski, którzy zaoferowali swoją pomoc przy pierwszych pracach porządkowych i renowacyjnych. Przyjechała nawet telewizja, aby udokumentować to wydarzenie. Wkrótce planowane jest pierwsze spotkanie z architektami. Następnie zostanie opracowany plan renowacji i zostanie złożony wniosek o wsparcie finansowe.

Jakie są plany dotyczące pałacu?

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za trzy lata chce się tu wprowadzić wraz z rodziną i teściami. Pałac będzie wielopokoleniowym domem, ale mieszkańcy chcą też otworzyć drzwi dla imprez kulturalnych: planowane są już wystawy, koncerty i małe prywatne muzeum poświęcone historii zamku.

Renowacja budynków historycznych: zbieranie i dzielenie się doświadczeniami

Jako nowy właściciel zamku, Bartosz Cent chce zachęcić innych potencjalnych nabywców i pokazać, że nie zawszetrzeba mieć nieograniczony kapitał, jeśli chce się uratować stare zabytki i przywrócić je do zamieszkania. Chciałby udokumentować swoje postępy w odbudowie pałacu w Debrznie i udostępnić zainteresowanym zgromadzoną wiedzę. Nawet, jeśli początek jest udany, a wsparcie zewsząd niespodziewanie duże - rodzina jest świadoma - głeboki oddech, a potem ogrom pracy, wytrwałość, a przede wszystkim wielu pomocników. To nieodzowny element w drodze z ruin do wymarzonego pałacu-domu − dla normalnie zarabiających.




Zdjęcia (4)

Show larger map
Pałac w Debrznie Wsi (dawna nazwa "Schloss Dobrin" w pruskim Frydlandzie) znajduje się w gminie Lipka w województwie wielkopolskim, na granicy z Pomorzem. Został zbudowany pod koniec XIX wieku w formach neoklasycznych z masywną dobudówką wieży. Jest to zarejestrowany zabytek Polski.

Udostępnij stronę

Podobne posty

Ogłoszenia nieruchomości Polska

Skomentuj
Zapisz się do naszego newslettera

Aktualności, oferty specjalne i inne.