Pałac w Komierowie, kujawsko-pomorskie
Pałac w Komierowie, Komierowo
Ponad tysiąc lat historii i młody pałac
Zróżnicowany krajobraz kulturowy Polski kryje wiele wiejskich rezydencji, które są niezwykłe pod wieloma względami.Pomiędzy Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym a Borami Tucholskimi znajduje się niezwykły pałac Komierowskich. Ród ten nosi herb Pomorza, a jego historia sięga 965 roku.
Sobiesław Bossuta, przodek rodu, został nagrodzony ziemiami w uznaniu jego zasług jako członka orszaku słowiańskiego księcia Mieszka I. Rozciągały się one od północno-wschodniego Poznania do dzisiejszej Bydgoszczy. Od tego czasu rodzina Komierowskich stale pracowała w regionie i nabyła kilka posiadłości, a majątek w Komierowie stał się ich główną rezydencją.
W XVIII wieku rodzina podzieliła się na gałąź mazowiecką i pomorską. Ród znany był z patriotycznego oporu przeciwko wojskom pruskim i na przestrzeni wieków wydał wiele osobistości. Wśród nich byli nie tylko właściciele dworów, ale także wysocy urzędnicy państwowi, księża, prawnicy, dyplomaci, poeci i myśliciele.
ZAMEK I TRZY DWORY
W 1680 r. Piotr Komierowski na pozostałościach zniszczonego wcześniejszego zamku zbudował pierwszy barokowy dwór, który w tej formie przetrwał do końca XIX w. Od 1895 r. właściciel ziemski, prawnik i późniejszy poseł do niemieckiego Reichstagu, Roman Komierowski przekształcił go w neogotycką rezydencję z tarasami i dobudowaną wieżą. Galerię z tego okresu można zobaczyć w dzisiejszym hotelu.
Dopiero w latach 1923-1924, po ślubie ostatniego właściciela Tomasza Komierowskiego z Różą Zamoyską, wybudowano obecny pałac jako "prezent ślubny". Ten imponujący budynek wyraźnie odzwierciedla ówczesny styl dworkowy i wykorzystuje głównie formy klasycystyczne i barokowe. Centralnym elementem jest imponująca klatka schodowa z atrium i galerią.
Według przekazów historycznych Komierowo pozostawało w rodzinie przez stulecia, aż do II wojny światowej, co czyni je najdłużej nieprzerwanie pozostającym w rękach rodziny majątkiem.
PAŁAC W KOMIEROWIE DZISIAJ
Pod koniec lat 90. potomkowie gałęzi mazowieckiej ponownie nabyli posiadłość i wprowadzili ją w XXI wiek po sześcioletniej fazie renowacji. Od 2018 roku butikowy Hotel Pałac Komierowo przyjmuje gości w 23 pokojach, koncentrując się na rekolekcjach firmowych, zdrowiu, wellness, jodze i sporcie.
Za pałacem znajduje się 15-hektarowy park z idyllicznym krajobrazem stawu, który został zaprojektowany zgodnie z tradycją pruskich ogrodów i musiał zostać w dużej mierze zrewitalizowany po silnej burzy w 2017 roku.
Skomentuj